събота, 17 януари 2015 г.

Поливане на градината. Поливни системи.

Поливните системи, които използваме в градината включват маркучи, разпръсквачи, съединители, адаптери, разклонения, пистолети за поливане, свързани помежду си в система.
Най-простият инструмент за поливане е т.нар. пулверизатор.
пулверизатор PALISAD
Това е пластмасов съд с вместимост от 0.5 до 2 л. с помпа и накрайник (разпръсквач). Използва се най-често за освежаване на балконски цветя и разпръскване на течни химикали.
При необходимост от разпръскване на по-голяма площ, се ползват пръскачките от 5 л., които действат на същия принцип, но вече разполагат с дълго рамо, завършващо с разпръсквач и могат да се носят на гръб. Повечето модели имат и регулатор на струята. Пръскачките се използват най-често за пръскане с течни химикали на дръвчета и лозови масиви. Съвременните пластмасови пръскачки са значително по-леки от старите метални такива, като притежават достатъчно добра здравина.
Пистолетите за поливане са предназначени за свързване към маркуч.
пистолет PALISAD
Те обикновено включват няколко режима на поливане: насочена струя; поливане под ъгъл, конусно разпръскване на водата, поливане тип "душ", ефект на водопада, и т.н.
Пистолетите могат да бъдат с пластмасови или месингови разпръсквачи (накрайници). На пазара ще срещнете огромно многообразие от пистолети за поливане. Най-важното, което трябва да гледате е: дали накрайниците съответстват на присъединяването към вашия маркуч, какъв е материала на изработка, удобен ли е за продължителна работа и колко режима на работа позволява.
Идеални от гледна точка на съотношението качество-цена са пистолетите PALISAD, които са изработени от ABS пластмаса (по устойчива от традиционното PVC).
разпръсквач PALISAD
Друг елемент от поливната система са т.нар. импулсни разпръсквачи. Те се забиват в земята, като в единия край се свързват с източник на вода. Разпръсквачите се използват там, където е необходимо щадящо растенията поливане на обширни зони. Те позволяват фиксиране на разпръскването в определен сектор от 30 до 360 градуса, посредством ограничител на въртенето на главата. Тъй като разпръсквачите осигуряват кръгово поливане, те обикновено се разполагат на кръст.
Разпръсквачите могат да бъдат свързани с таймери, които задават интервалите на поливане. Таймерите могат да бъдат електрически (програмируеми) или механични.
Много важни във всяка поливна система са съединителите и адаптерите. Те осигуряват свързването на отделните части на системата и трябва да са достатъчно надеждни, за да не допускат течове.
Адаптерите са с външна или вътрешна резба с различни размери и са предназначени за свързване на маркуч към водопроводна тръба (кран) чрез винтова връзка. Ако тръбата няма резба, се използват адаптери със скоба за пристягане като този на снимката.
За свързване на 2 или повече маркуча един към друг се използват муфи, преходници и тройници. Важно е да се знаят размерите на маркучите, за да се подберат точните преходници.
Някои преходници имат т.нар. "аквастоп" функция да спират теча на вода при нарушаване на връзката.
Остава да кажем няколко думи и за маркучите.
На пазара има много и различни видове на всевъзможни производители. В никакъв случай не избирайте най-евтините модели. Материалът на маркуча е от огромно значение за неговата здравина.Маркучите трябва да са с достатъчно дебели стени, да притежават еластичност, която ги прави устойчиви при прегъване и да са устойчиви на външни условия.
Еластичните маркучи PALISAd са устойчиви на 10 бара налягане и са изработени от 3 пласта: 2 пласта PVC и 1 пласт найлонова обшивка, осигуряваща еластичност.
При маркучите от най-ниския ценови клас тази найлонова обшивка отсъства и това води до напуквания при усукване и прегъване.



Няма коментари:

Публикуване на коментар