неделя, 11 януари 2015 г.

Как се прави гипсова шпакловка?

Предназначението на гипсовата шпакловка е да изглади неравности по стените, които са се появили с течение на времето или просто никога не са били фино шпакловани. Второто е типично за новото строителство апартаменти, закупени на шпакловка и замазка.
Шпакловането не е лесна задача за начинаещи майстори, и ако не сте готов да повторите няколко пъти докато се получи желания ефект, по-добре не се захващайте.

 шпакли и мистрииПървото и най-важно нещо е избора на материали и инструменти за работа.
шпакли
Препоръчваме ви да работите с нови инструменти. Цените им не са високи, а качеството на всички ръчни инструменти нормално се влошава с тяхната употреба.
За шпакловката са ви необходими малка шпакла, широка шпакла, мистрия, бъркалка за разтвор, шкурка.

 
Ако ползвате стари инструменти, преди да започнете работа трябва да сте ги почистили перфектно, за да не оставят грапавини.
мистрииМатериалът за шпакловката е гипсова шпакловка. Не купувайте най-евтината и не се доверявайте на стари майстори, които използват чист гипс (по-евтин е, но ще си отворите 2 пъти повече работа, а и задължително ви трябва втори човек, който да бърка разтвора докато шпакловате). Цената на добрата гипсова шпакловка е около 10 лв. за 25 кг. С нея ще покриете около 20 кв. м. от площта.
Задължително купете и необходимото количество грунд. Разходът му е 1 л. за 30 кв. метра.

Подготовката на площта за шпакловане

Тази операция нерядко се пропуска, но от нея зависи колко дълго ще се радвате на шпакловката, която направите. Подготовката включва нанасянето на грунд по стените. Предвидете си мин. 6 часа време след това, през което грундът трябва да изсъхне, за да започнете с шпакловката.
Ако основата е вар и пясък е добре да направите малки дупки в стената на разстояние 10-15 сантиметра една от друга с върха на тесла да кажем. Така замазката ще се хване по-здраво.
Ако има ронещи се участъци е добре да ги поразровите до по-здрава основа. Големите дупки може да запълните с чист гипс грубо за да се стегнат по-бързо, а и да не хабите от замазката. След като сте грундирали и изчакали стените да изсъхнат, можете да преминете и към същинската част.

 Шпакловане


бъркалкаДо тук беше лесно. Сега започва трудната част. Ако не сте шпакловали досега, подгответе си малко количество разтвор (гипсова шпакловка + вода - в пропорциите, посочени на опаковката). Желателно е да използвате електрическа бъркалка, за да получите еднородна смес. Това ви е необходимо за да усвоите спокойно движенията, без да се притеснявате че ще похабите много материал. Изберете подходящ съд (може да е пластмасово кошче или леген), в който да смесите гипсовата шпакловка с водата. Гъстотата, която трябва да получите е като на сметана.
След като сте готови с разтвора, поставете с шпакла или мистрия върху единия край на широката шпакла. Започнете да го разнасяте от долу на горе с леко натискане, държейки инструмента наклонен около 30 градуса към вас. Повторете това движение толкова пъти, колкото е необходимо, докато добиете увереност че го правите правилно. Въртете или само наляво или само надясно. В никакъв случай не правете пълен кръг. Ако стената е ронлива или прекалено неравна, възможно е шпакловката да не се получи идеално гладка на тези места. Ако останат малки драскотини или неравности, гледайте те да са изпъканли, а не вдлъбнати, за да може да ги изгладите след това с шкурка. Там където неравностите са прекалено големи, може да се наложи да шпакловате повторно, но след като изсъхне първата шпакловка. Не се притеснявайте ако и след шпакловането виждате драскотини и малки неравности. Тях ще ги отстраните във финалната част.


Финална част


Време е да изгладим стената напълно. Ако някъде има малки повърхности, в които не може да работите с пердашката, шпакловайте с малката шпакла или дори с мистрията. След това, вземете шкурка (гъба или на дървено трупче).Леко (без натиск) изшкуркайте всички грапавини по стената. Ако грапавините са вдлъбнати ще се наложи да ги запълните с материал.  Може да ползвате специални пасти за целта. Всички тези дейности се извършват след пълното изсъхване на стената.
Успех!

Няма коментари:

Публикуване на коментар